media
TOP
co zabrać na kitesafari

Co zabrać na kitesafari?

Tegoroczny sezon Kitesafari trwa! 

A my w związku z licznymi pytaniami przygotowaliśmy dla Was kilka porad odnośnie tego, jak się spakować na wyjazd. Koniecznie przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się, co zabrać ze sobą na kitesafari. Uwaga – kilka rzeczy może zaskoczyć! 

Co zabrać na kitesafari – sprzęt

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, jaki zabrać ze sobą sprzęt do kajta? Wiatr to natura, nie jest w stu procentach przewidywalny, a prognozy mogą się nie sprawdzać. Prawda jest też taka, że prognoza pogody na więcej niż dwa dni, to trochę wróżenie z fusów 🙂

Oczywiście nie ukrywamy, że jak już taka prognoza wiatrowa jest dostępna, to się ją sprawdza, żeby chociaż mieć zarys tego, jak może w danym tygodniu wiać. A w Egipcie wieje naprawdę różnie, może być 12 węzłów a może być 40.

Dlatego uprzedzając wszelkie pytania – weźcie tyle sprzętu, ile możecie 🙂

Im większy zakres wiatrowy jesteście w stanie pokryć swoim sprzętem i umiejętnościami, tym większe są szanse, żeby wykorzystać godziny na wodzie do maximum. Warto wziąć pod uwagę, że tutaj bardzo ważnym czynnikiem są Wasze umiejętności, dlatego też dobrze jest cały czas je szlifować, na przykład podczas naszych progres campów.

co zabrać na kitesafari

W kwestii sprzętu do kite często pytacie też o to, czy zabrać na kitesafari pompkę? 

Na plaży pompujemy latawce z butli, w związku z czym pompka nie jest potrzebna.

Warto natomiast mieć ze sobą wężyk bądź końcówkę do swojego kite, w razie gdyby na łodzi takiej nie było. Oczywiście, jeżeli lubicie pompować swojego kajta samodzielnie, to zabierzcie ze sobą pompkę. Jest to także dobra forma chociaż minimalnej rozgrzewki przed sesją.

Pianka – tak czy nie?

Kolejne często pojawiające się pytanie to: czy zabierać piankę?

Na początku maja woda była dość zimna, używaliśmy nawet długich pianek. Natomiast kiedy piszę tego posta, jest już połowa miesiąca i woda jest całkiem ciepła, więc do pływania wystarczy krótka pianka.

W ciągu dnia woda nagrzewa się na tyle, że można pływać w lycrze i boardshortach, natomiast do pływania o wschodzie i zachodzie słońca dla komfortu termicznego dobrze jest wziąć ze sobą dodatkową warstwę. Oczywiście podczas lata w pełni pianka nie będzie Wam potrzebna. Natomiast analogicznie – na wrześniowe sesje warto mieć już jakąś ochronę, koniec września – krótka pianka itd. 

co zabrać na kitesafari

Które z ubrań warto zabrać na kitesafari?

Biorąc pod uwagę, że większość czasu będziemy spędzać na plaży lub w wodzie, nie będzie Wam potrzebna duża ilość ubrań. Także warto mieć ze sobą:

 • kilka par board szortów, 
 • lycry, bikinim
 • coś do ubrania pomiędzy sesjami kajtowymi oraz po zachodzie słońca,
 • przydaje się też coś trochę bardziej wyjściowego, na imprezę na plaży lub jachcie, czy kolację w El Gounie,
 • na wieczór polecamy zabrać bluzę i jedną z tych zaskakujących rzeczy – czapkę bez daszka (taką jak zimowa). Nie tyle ze względu na to, że może być tak zimno, ale dlatego, że czasami wieczorami jak wieje mocno, to tylko czapeczka jest w stanie utrzymać włosy w porządku 😉

Co koniecznie spakować na kitesafari? – ochrona przeciwsłoneczna

Słońce w Egipcie potrafi być bardziej intensywne niż by się czasami wydawało, zwłaszcza dla tych ciał, które po raz pierwszy będą wystawione na jego promienie po zimie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zaopatrzyć się w odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną:

 • lycry z długim rękawem, 
 • czapki/kapelusze,
 • okulary, 
 • krótkie spodenki, ale też legginsy, 
 • dobry krem do opalania (najlepiej typu pomada z cynkiem),
 • komin/buff.

Dlaczego legginsy – będziecie kilka dni, po kilka godzin dziennie na wodzie, a krem słoneczny po prostu się zmywa, dlatego warto jest mieć ze sobą dodatkową ochronę.

Jeśli chodzi o okulary, to oprócz takich, których będziecie używać na lądzie tudzież na łodzi, dobrze jest mieć ze sobą parę do wody – czyli do pływania bądź do szkolenia się. Istotne jest, żeby takie okulary miały filtr polaryzacyjny i, żebyście nie byli bardzo smutni w razie gdy się zgubią bądź zarysują 😉 co może się stać w trakcie lekcji lub pływania. Dlatego też polecamy okulary polaryzacyjne, np. z Decathlonu.

kitesafari

Buty do wody i dodatkowe akcesoria do pływania

Bardzo ważne jest, żeby zabrać ze sobą buty do wody! Także dla osób, które są samodzielne i więcej czasu spędzają na wodzie niż chodząc po dnie. Warto jest mieć dodatkową ochronę na stopy chociażby po to, aby przez pierwsze chwile na nowym spocie zweryfikować jakie jest dno, gdzie są muszelki, kamienie i rafki, a gdzie nie ma. Szkoda byłoby zranić stopę na początku wycieczki!

Szczególnie ważne jest, aby buty do wody miały ze sobą osoby, które się uczą, ponieważ będą chodziły po dnie całkiem sporo.

Dla osób pływających i uczących się różnych trików dobrą radą jest aby zabrać ze sobą kamizelkę typu impact vest. 

Dla osób szkolących się od początku cały sprzęt oprócz pianki i butów do wody – czyli: latawiec, deskę, bar, trapez, kamizelkę i kask zapewnia KITEAWAY. 

Osobom samodzielnym kamizelka może się przydać także podczas dłuższych wypraw kajtowych, czyli tzw. downwindy bądź crosswindy. Przy takich przepłynięciach warto mieć ze sobą także wodoodporny plecak, by móc tam schować wodę, krem na słońce, czapeczkę itp.

co zabrać na kitesafari
DCIM

Co jeszcze zabrać na kitesafari – pozostałe, nie mniej ważne 😉

Apropos wody – staramy się ograniczać zużycie plastiku i produkcję śmieci, w związku z tym proponujemy Wam aby zabierać ze sobą swoją prywatną butelkę na wodę. Na łodzi znajdują się dystrybutory z dużymi baniakami z wodą, których możecie używać do uzupełniania swoich butelek.

Nierzadko podczas wyjazdów typu kitesafari prowadzimy rozgrzewki lub stretching. Dlatego dobrze mieć ze sobą coś wygodnego do ubrania podczas treningu.

Ręczniki – są na jachcie, natomiast własne ponczo zawsze dobrze jest mieć 🙂

Nie zapomnijmy też o jednym z najważniejszych i nieocenionych atrybutów kitesurfera – torbie Ikei! 😁

Jeśli macie jakieś pytania lub sugestie, co powinno znaleźć się w niezbędniku wyjazdowym – zapraszamy do kontaktu!

You don't have permission to register